Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legends about castle Helfstyn

4. 12. 2011

Czech version, sent by teacher Alena Holasová from Ostrava

O hradu Helfštýnu
 
Hrad Helfštýn stojí na kopci na břehu řeky Bečvy nedaleko města Lipníku. Je to největší moravský hrad. Vyznačuje se nejmohutnějším opevněním. Chráníval Moravskou bránu, kterou vedly důležité obchodní i vojenské cesty ze severu Evropy na jih. Pověst o jeho vzniku vypráví, že před dávnými časy tu vládl kníže, který velmi miloval lovy pomoci dravých ptáků.
 
Jednou mu uhynul vzácný sokol, o kterého pečoval sokolník Beneš. Pán se tak rozzuřil, že ho odsoudil k trestu smrtí. Benešovi se cestou na popraviště podařilo vytrhnout jednomu ze zbrojnošů meč a prosekat si cestu na svobodu. Utekl na zalesněný kopec nad řekou Bečvou a začal se živit pálením dřevěného uhlí.
 
Jednou, když si v lese připravoval dřevo, uslyšel velký hluk. Z křoví vyběhl kníže a zoufale volal o pomoc. Za ním běžel raněný rozzuřený veliký zubr. Uhlíř nezaváhal. Postavil se mezi knížete a zvíře. Chytil zubra pevně za rohy a zlomil mu vaz. Kníže svému zachránci slíbil splnit jakékoli přání. Beneš chtěl jen tolik půdy, kolik se vejde do zubří kůže. Všichni lovci, kteří zatím přijeli, se začali smát.
 
Přestali, když viděli, jak Beneš rozřezal kůži na tenké řemínky. Pak je pokládal za sebou, pěkně jeden za druhým, kolem celého kopce. Kníže se podivil jeho chytrosti a půdu mu přidělil. Beneš si tu vybudoval dřevěný hrad, kterému se začalo říkat Helfštýn.
 
Plynula léta a hrad několikrát změnil podobu i majitele. Jedním z nich byl loupeživý rytíř Friduš, který hrad tak opevnil, že se stal nedobytným. Měl jen jednu slabinu. V době sucha se ztrácela ve studni voda. Prohloubit studni na skále v krátkém čase bylo nad lidské síly a tak si Friduš zavolal na pomoc čerta. Ten si vyžádal úpis podepsaný krví, že si může po splnění úkolu odnést rytíře do pekla a pustil se do díla.
 
Čert se opravdu snažil. Kamení ze studny lítalo na všechny strany. Když byl hotov, Friduše si odnesl. Vypráví se však také, že to nebylo hned. Mazaný rytíř prý podepsal úpis krví psa a ten zemřel místo svého pána. Friduše však peklo za jeho zlé činy stejně neminulo a čert mu pak podvod náležitě osladil.
 
Když hrad vyženil Petr Vok z Rožmberka, začala i tady občas obcházet Bílá paní. Po třicetileté válce hrad ztratil význam. K přestavbě na zámek se nehodil. Několik století chátral. V minulém století zde proběhly rekonstrukce a archeologický průzkum. V roce 1980 se hradu ujali dobrovolnici z hnutí Brontosaurus a hrad opravili. S nimi přišli na hrad i umělečtí kováři, kteří zde každý rok pořádají akci Hefaiston. Jejich práce se staly součásti výzdoby hradních nádvoří. Nyní bývá hrad v létě opět obležen. Tentokrát turisty a jejich auty.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář