Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legend about white lady from castle in Jindřichův Hradec

4. 12. 2011

Czech version, sent by teacher Alena Holasová

O bílé paní z Jindřichova Hradce
 
V Jižních Čechách na břehu řeky Nežárky stojí malebný zámek. V dávných dobách to byl dobře opevněný hrad, který čtyři sta let patřil pánům z Hradce. Jeden z nich, Jindřich II., byl velký bojovník a dobrodruh, který se bouřil i proti císaři Karlu IV. Jeho paní, Markéta, byla naopak hodná, laskavá a starostlivá. Pokud manžel byl na cestách, pečovala nejen o hrad, ale i o poddané.
 
Když byl hrad přestavován a práce šly pomalu, slíbila dělníkům, že když budou se stavbou hotoví dřív, než napadne sníh, uvaří jim všem sladkou kaši s medem. Lidé se opravdu snažili. Začátkem listopadu byla zámecká budova dostavěná. Paní Markéta svůj slib rovněž splnila. Druhý den čekala na nádvoří hostina. Stavbaři a jejich rodiny dostali nejen slíbenou kaši ale i dobrou polévku, ryby, preclíky a na zapití řídké pivo.
 
Když byla hostina v nejlepším, začalo sněžit. Zámecká paní rozhodla, že příště se bude kaše vařit vždy na jaře, a to na Zelený čtvrtek. Zvyk se dodržoval i po smrti jejího manžela, kdy ona vstoupila do kláštera a hrad jen často navštěvovala v bílém hábitu jeptišky. V některých létech se tu prý vystřídalo i deset tisíc lidí.
 
Jednou, po její smrti rozhodl velitel hradu, že kaše se vařit nebude. Na Zelený čtvrtek se v poledne rozpoutalo hotové peklo. Po celém hradě se rozléhal takový randál, jako by po střechách a po hradbách jezdily vozy naložené kamením a další příšerné zvuky. Ticho nastalo teprve, když byl rozkaz zrušen. Bílá paní tak dala jasně najevo svou vůli.
 
O mnoho let později majitel panství Adam I. z Hradce rozhodl, že tento zvyk musí být zachován na věčné časy. Své následníky zavázal k tomu, aby zvyk beze změn každého roku dodržovali. Kdyby někdo jeho nařízení porušil, tomu mělo panství být odňato samotným králem. Jeho potomci později rozšířili vaření kaše i na svůj moravský zámek v Telči. Teprve v roce 1783 zrušil vaření kaše císař Josef II. vydáním všeobecného zákazu udržování starých pověr a zvyků.
 
Za 1. světové války se z USA vrátila naše slavná zpěvačka Ema Destinová. Byla ihned zatčena a obviněná ze špionáže. To se sice neprokázalo, přesto byla policejně sledována a nemohla zpívat v Národním divadle. Koupila si Jindřichův Hradec a žila tam až do smrti. Chodila ráda v bílých šatech a lidé, kteří ji potkávali, říkali, že se na zámek vrátila hodná Bílá paní.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář