Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legend about the Faust´s house in Prague

4. 12. 2011

Czech version, sent by teacher Alena Holasová from Ostrava 

Faustův dům v Praze
 
Na Karlově náměstí v Praze je velká nemocnice. Jednu její část tvoří dům, kterému se říká Faustův. Před dávnými léty tu prý žil doktor Faust, vědec, kouzelník a alchymista. Chtěl znát a umět mnohem víc, než ostatní lidé a když to nenašel v knihách, zavolal na pomoc čerta. Za to mu upsal svou duši. Ďábel mu všechna přání splnil, navíc mu dal i bohatství a naučil ho vyrábět zlato. Když vypršel smluvený čas, přišel si pro něj. Faustovi se do pekla nechtělo, bránil se, ale čert ho pazourami pevně stiskl a vyrazil s ním ven, ne dveřmi, ale stropem.
 
Tu díru se nikomu nepodařilo zazdít. Lidé se domu báli, protože se tam prý zjevoval Faustův duch. Dům pustl. Každý se mu zdaleka vyhnul, zvláště v noci. Až jednou šel kolem chudý student. Neměl kde přespat a byla mu zima. Když šel kolem Faustova domu, byla už tma. Chvilku váhal, ale pak vešel dovnitř. Vstoupil do nejbližšího pokoje, sedl si do pohodlného křesla a usnul.
 
Ráno si začal dům prohlížet. Objevil pokoj s dírou ve stropě. Student se tu dlouho nezdržel. V dalším pokoji narazil na schody. Vystoupal po nich, schody se samy od sebe smrštily a schovaly ve stropě. Ocitl se ve velké místnosti. Byla tu spousta knih, stoly plné různých kahanů, lahviček a křivulí. Uprostřed stál veliký stůl a na něm měřické přístroje, váhy, čisté i popsané papíry. Pod nimi byla miska z černého mramoru a v ní nový stříbrný tolar.
 
Nejdříve zaváhal, ale pak si minci vzal. Při cestě zpět se schody opět objevily a mohl si jít koupit jídlo. Na noc se vrátil a znovu přespal v křesle. Ráno našel v misce opět tolar. A tak tomu bylo každý den. Brzy si opatřil i nové oblečení a zbylo mu i na zábavu. Začal číst Faustovy knihy, i ty čarodějnické. Zvykl si na pohodlí a tolar denně mu už nestačil. Chtěl zlato a k tomu mu měly dopomoci čáry a kouzla.
 
Jednoho dne se neukázal ve škole, ani v hospodě, kam často chodíval. Kamarádi ho hledali všude. Zašli i do Faustova domu a celý jej prohledali. Dům byl opuštěn. Jen v ložnici bylo všechno rozházené, jako by tu někdo zoufale bojoval o život. Na stropě, kolem nově proražené černé díry bylo vidět čerstvé krvavé skvrny. Všem bylo jasné, že jejich přítele odnesl čert, stejně jako kdysi doktora Fausta.
 
Nyní v tomto domě lékaři pomoci vědy vracejí lidem nejvzácnější poklad - zdraví
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář