Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legend about ears from Stramberk and the recipe

4. 12. 2011

Czech version, sent by teacher Alena Holasova, Ostrava

O Štramberských uších
 
Štramberk je moc hezké, starodávné městečko nedaleko Nového Jičína. V pravěku tu sídlili v jeskyni Šipce lovci mamutů. Nad městečkem se tyčí kulatá věž, které se říká „Trúba“. Je součástí zbytků starého hradu. Ve Štramberku se již odedávna peče voňavé, kořeněné pečivo, které má podobu kornoutku. Říká se mu Štramberské uši na památku událostí, které se staly v roce 1241.
 
Tenkrát se na Moravu odněkud z nekonečných stepí jižního Ruska přihnaly hordy divokých Tatarů. Tataři jezdili na malých vytrvalých koních. Dobývali jedno město za druhým, plenili, vypalovali a nemilosrdně vraždili. Ženy a dívky odvlékali do otroctví. Když se ve Štramberku dověděli, že se blíží k jejich městu, strašně se polekali. V noci uprchli do hlubokých lesů na vrchu Kotouči a tam se opevnili. Brzy na to se Tataři utábořili na rovince pod Kotoučem. Do kopce se jim moc nechtělo. Tušili, že utečenci nemají dost potravin, takže se budou muset vzdát.
 
Štramberčané byli zoufalí a tak se v nouzi nejvyšší začali modlit. A tu se stal zázrak. Přihnala se bouřka a spustil se silný liják, ale jen nad ležením Tatarů. Blesky zapalovaly stany a déšť se lil. Mezi Tatary nastal zmatek. Ve tmě a silném dešti sešlo několik statečných štramberských mužů z kopce k nedalekému rybníku a prokopalo hráz. Na nepřátelské ležení se vyřítil další příval vody. Dravé vlny unášely vše, co jim stálo v cestě. Ráno sestoupili lidé z Kotouče. Uviděli strašnou spoušť v tatarském ležení, ale nikde ani jednoho živého nepřítele.
 
Když voda opadla, našli spoustu naloupených cenností, které se zachytily mezi stromy a keři. Bylo tam i několik vaků s nasolenýma lidskýma ušima, které Tataři posílali svému vladaři, aby věděl, kolik křesťanů v bojích zabili. Na památku těchto události se ve Štramberku začaly péci vyhlášené a chutné Štramberské uši a pečou se dodnes.
 
Recept na štramberské uši:
 
Potřebujeme:
3 vejce, 250 g cukru krystal nebo moučka, 1/2 kg hladké mouky, 1 kypřící prášek do pečiva, 2 lžíce (80 g) medu, ½ lžičky mletého badyánu – musí být, tuk na vymazání plechu a hrubá mouka na vysypání nebo papír na pečení
 
½ lžičky mletého hřebíčku, ½ balíčku skořice, ½ lžičky mletého nového koření, ½ lžičky mletého anýzu, špetka mletého bílého pepře - toto lze nahradit perníkovým kořením – asi 2 lžičky
 
ear1.jpg ear2.jpg ear3.jpg
 
Postup:
 
Koření pomeleme a smícháme s moukou, cukrem, případně i kakaem a citrónovou kůrou. Přidáme med a rozkvedlané vejce. Vše dobře promícháme, těsto vložíme do mikroténového sáčku a necháme odležet v ledničce do druhého dne. Pak těsto vyválíme na tenké plátky, silné asi 2-3 mm.  Vykrojíme kolečka o průměru asi 8 cm a položíme je na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech. Upečeme v mírně vyhřáté troubě při teplotě cca 180°C. Pečeme, až trošku zčervenají okraje, a rychle horké vytáhneme z trouby pomocí špachtle. Chytneme je do utěrky a okraje lehce na jedné straně zmáčkneme k sobě do tvaru ucha nebo stočíme do kornoutku. Spodní stranu zatočíme dovnitř ucha, jinak to nebude hezké. Aby držely tvar, necháme je vychladnout ve skleničce z hrubšího skla (aby nepraskla). Ze skleničky je vytáhneme až povychladnutí a uložíme je do krabice. Změknou až po pěti dnech, pokud to chceme urychlit, uložíme je do igelitu. Po vytažení z trouby musíme pracovat velmi rychle, jinak se kolečka hodně lámou a nejdou svinout k sobě. Pokud se uši hodně lámou, vykrojíme těsto jako perníčky.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Albatross : Blood on plot

(AhieceryAssore, 6. 10. 2018 6:50)

Torsion bras de quelqu'un est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-pfizer-viagra/

France - A Dream Home

(ThomasCed, 20. 4. 2018 1:29)

Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location